úterý 27. ledna 2015

O magickej 56. minúte – Zhrnutie 20. kola Primera División

Najúspešnejšia spolupráca kola: Messi - Neymar

V Španielsku cez víkend odštartovali odvetnú časť ligovej súťaže. Hneď v prvých troch súbojoch sa predstavili tri tabuľkovo najvyššie postavené tímy a zároveň najväčší favoriti La Ligy. Všetci to zvládli víťazne. Aj Atlético, ktoré vo Vallecas v 1. kole len remizovalo. Tentoraz mal najviac namále jeho mestský sused.

Bilancia z pohľadu domácich bola podobná ako v prvom kole: 20:8, 6-2-2, 17:14 (1. kolo: 21:6, 6-3-1, 14:6). Kým v úvodnom kole sezóny vonku vyhral iba Villarreal (prekvapujúco sa to nepodarilo Atléticu), teraz u súpera vyhrali dvaja top favoriti Barcelona a Real Madrid.

V sobotu víťazné tímy strieľali svoje rozhodujúce góly v 56. minúte. Len Real musel čakať a tŕpnuť dlhšie.

Córdoba – Real Madrid 1:2, 1. kolo: Real Madrid – Córdoba 2:0

V Córdobe nadšený nováčik udrel v stretnutí proti merengues už v 2. minúte. Ghílas premenil jedenástku nariadenú za ruku Sergia Ramosa. Vyrovnanie prišlo v 27. minúte z kopačky Benzemu, ale ďalší gól Realu Madrid neprichádzal. Miesto toho prišiel Ronaldov kop a direkt do protihráča, červená karta a jeho „efektný“ odchod z ihriska. Možno pútajúci pozornosť, nie však hodný najlepšieho hráča sveta. Ruky v šestnástke sa ale nakoniec nevyvarovali ani domáci. Loptu zasiahol rukou Cartabia v múre pri priamom kope hostí. Po druhej žltej bol tiež vylúčený. Horším následkom pre domácich však bola penalta, ktorú v 88. minúte premenil na víťazný gól Bale.

Tak to bude za červenú

Elche – Barcelona 0:6, 1. kolo: Barcelona – Elche 3:0

Barça sa tiež musela rozbehnúť. Zvládla to však oveľa lepšie ako Real, hoci po prvom polčase vyhrávala na štadióne Martínez Valero nad Elche len 1:0 a nevyzeralo to na pohárové výprasky (5:0 a 4:0), ba ani na hladkých 3:0 z 1. ligového kola.  Prvý gól sa podaril Piquému. V 56. minúte zvýšil na 2:0 z penalty Messi. Ani nemusel dokopávať ako v stredu v pohári proti Atléticu. O chvíľu bol po druhej žltej vylúčený Fayçal  a už to hosťom išlo... hlavne výborná spolupráca Messi – Neymar. Brazílčan bol autorom ďalších dvoch gólov. Po ňom opäť skóroval Messi a krásnu Neymarovu gólovú prihrávku využil aj striedajúci Pedro. Napokon teda nebolo ani 4, ani 5, ale 6:0.

Aj so Xavim to treba osláviť.

Atlético – Rayo Vallecano 3:1, 1. kolo: Rayo Vallecano – Atlético 0:0

Na Calderóne sa hral Griezmannov zápas. Rayo zostrelil dvomi gólmi a rohovým kopom, po ktorom loptu nechcene dostal do brány hostí ich vlastný hráč Manucho. Predtým síce za Rayo znížil Trashorras, ale už v 56. minúte dostal výsledok finálnu podobu: 3:1 pre Atlético.

Muž madridského večera

O desiatej sa hrali ešte dve stretnutia. Obidve skončili 1:0 pre domácich a gól v oboch prípadoch padol, v akej inej ak nie, v 56. minúte.

Real Sociedad – Eibar 1:0, 1. kolo: Eibar - Real Sociedad 1:0

Na Anoete ho dal hlavou domáci kapitán Xabi Prieto. Baskovia tak oplatili nováčikovi rovnakú prehru z úvodu súťaže. Hoci teda Eibar v druhom zápase proti Erreale nebol úspešný, celkovo mu to ide nad očakávanie. Po historickej prvej výhre v Primere nazbieral ďalších 6 a 6-krát remizoval, čo ho momentálne s 27 bodmi usadilo na veľmi pekné 8. miesto.

Gólová hlavička

Villarreal – Levante 1:0, 1. kolo: Levante – Villarreal 0:2

Hráči ponorky neboli v sobotu takí presvedčiví ako väčšinou, ale Viettovi sa podarilo pohotovo dokopnúť do siete loptu, ktorú vyrazil Mariño. A tak Villareal už 10 zápasov v rade neprehral, kým predposledné Levante v 8 posledných súbojoch nevyhralo.

Gólová dorážka

Gabriel, ktorý odchádza z Villarrealu do Arsenalu, dostal od kapitána Bruna na pamiatku žtú ponorku. A celkovo sa s ním pekne rozlúčili.

Deportivo – Granada 2:2, 1. kolo: Granada – Deportivo 2:1

V nedeľu pricestovala do La Coruñe na zápas 20. kola Granada. Viedol ju už Abel Resino. A vďaka gólovému úvodu (7. Piti) a záveru (83. Ibáñez) stretnutia si so svojimi zverencami odniesli bod. Hoci z posledného miesta sa Granada neodpútala. Deportivo dalo dva rýchle góly po sebe (34. José Rodríguez, 38. Lucas Pérez). Domáca strata bodov určite neteší, ale aspoň sa už Depor udržiava nad zostupovým pásmom.

Pitiho golazo

Athletic – Málaga 1:1, 1. kolo: Málaga – Athletic 1:0

O piatej sa zrodila druhá remíza kola. Na San Mamés padlo len po jednom góle na každej strane a aj na tie sa čakalo dlho. Hoci Málaga nebola tabuľkovo ľahký súper, útočili hlavne domáci. A keď sa konečne dočkali gólu, o 8 minút im pokazil trojbodovú radosť Javi Guerra, ktorý sa v 78. minúte trafil v drese Málagy vôbec prvý raz. Za domácich skóroval San José.

Nepodarilo sa. A potom mrzelo.

Espanyol – Almería 3:0, 1. kolo: Almería – Espanyol 1:1

Almería z najspodnejšej časti tabuľky nerobila problémy v Barcelone. Espanyol si pohodlne uhral 3 body za tri strelené góly. Prvé dva dal v poslednej desaťminútovke prvého polčasu Stuani a štvrťhodinu pred koncom pridal ešte jeden gól Caicedo.

Suverénni domáci

Valencia – Sevilla 3:1, 1. kolo: Sevilla – Valencia 1:1

Potom sa už proti sebe postavili tímy okupujúce miesta hneď za top trojkou. Ligovú sezónu odštartovali vzájomnou remízou. Pred druhým duelom na tom bola o bod lepšie Sevilla. Po ňom si miesta vymenili, ale Sevilla má ešte zápas k dobru – s Realom Madrid.

Obidve strany si mohli vybrať „tie svoje“. Už v prvom polčase sa kopali tri jedenástky. Prvú premenil domáci Parejo a pridal aj gól z hry. Potom dostal dvakrát jedenástkovú príležitosť Bacca. Kanonier Seville však bol úspešný iba raz. Nuž a rozhodujúce slovo znova pripadlo minúte číslo 56 a v nej gólu Javiho Fuega.

Mestalla víta svojich hráčov

Getafe – Celta Vigo 2:1, 1. kolo: Celta Vigo – Getafe 3:1

V posledných 9 ligových kolách pred dvadsiatym Celta 6-krát prehrala 0:1. Vždy tomu z jej strany niečo chýba. Hlavne teda gól(y). V Madride ho dal Charles v 15. minúte. Domáci ale o chvíľu Álvarom Vázquezom vyrovnali. V druhom polčase Diegovi Castrovi nevyšla panenkovská penalta, ale nakoniec si Getafe predsa len vybojovalo výhru – po 9 kolách bez vyhratého zápasu. Víťazný gól dal v 85. minúte Sarabia a tréner Quique Sánchez Flores sa mohol tešiť z prvého plného zásahu po (staro)novom nástupe k mužstvu. Celta už má na konte 10 kôl bez výhry v rade a situácia je vážna.